Co je UST Stablecoin a proč jeho cena klesla?


David Sandron

Největší světový algoritmický stablecoin je v centru pozornosti ze všech špatných důvodů. TerraUSD (UST) byl navržen tak, aby sledoval hodnotu amerického dolaru, ale jeho hodnota náhle klesla v květnu 2022. Co se stalo?

Dva druhy stablecoinů

Zajištěné stablecoiny mají skupinu aktiv, která kryje stablecoiny. Myšlenka je taková, že na každý distribuovaný stablecoin by měl být dolar v rezervě. V závislosti na aktivu, na které je stablecoin navázán, to může být zlato, eura, dolary nebo dokonce nemovitosti. Stablecoiny jako Tether a USDC jsou příklady kolateralizovaných stablecoinů.Algoritmické stablecoiny jsou novějším typem stablecoinů. Algoritmické stablecoiny namísto použití poolu aktiv používají chytré kontrakty, aby udržely své „navázání“ na dolar. Jedním z nejlepších příkladů algoritmického stablecoinu je TerraUSD (UST).

Jak funguje UST

UST je stablecoin na blockchainu Terra. Pokouší se udržet svou hodnotu v jednom americkém dolaru prostřednictvím procesu známého jako arbitráž. Namísto držení rezervy peněz používá UST LUNA, nativní kryptoměnu blockchainu Terra, aby udržela svou cenu jednoho dolaru.

UST a LUNA se neustále snaží najít rovnováhu. Algoritmy zabudované do chytrých kontraktů v podstatě sledují nabídku a poptávku po UST a LUNA.

Pokud cena UST začne stoupat nad dolar kvůli většímu počtu lidí nakupujících UST, pak držitelé LUNA mohou prodat svou LUNA (za zisk) zpět do blockchainu. Poté algoritmus převede tuto LUNA na UST. Jak se do systému přidává více UST, cena UST klesá zpět na jeden dolar. Naopak, pokud cena UST klesne, je držitelům UST nabídnuto, aby přeměnili své UST na LUNA coiny, aby snížili nabídku a zvýšili tak hodnotu UST.

Důležitější je dynamika mezi UST a LUNA. Pokud nikdo nechce obchodovat se svými LUNA nebo UST, když ceny nejsou v rovnováze, pak je stabilita UST ohrožena. Bez UST stojí za dolar, LUNA coin se také stává méně atraktivní pro držení.

Guma se setkává s vozovkou

Tento přesný scénář se odehrál na začátku května 2022. 9. května 2022 cena UST spadla na 0,68 dolaru. Pokles přišel v důsledku širšího výprodeje trhu napříč kryptoměnami. Investoři nechtěli LUNA ani UST. LUNA klesla během několika dní až o 60 %. Toto oddělení ohrozilo algoritmus a poslalo obě kryptoměny na frak.

Vývojáři blockchainu Terra věděli, že k takové situaci může dojít. Shodou okolností nezisková organizace stojící za blockchainem Terra, Luna Foundation Guard, oznámila, že během posledních dvou měsíců začne nakupovat bitcoiny. Myšlenka byla taková, že pokud UST ztratí svůj peg, bitcoinová rezerva by mohla být použita pro arbitráž, jako by to normálně dělala LUNA.

Vzhledem k tomu, že UST ztratilo svůj peg, nastal čas uvolnit bitcoinovou rezervu. Krátce poté, co UST klesla na nová minima, byla akcie rozptýlena, aby sloužila jako nárazník. Možná se to povedlo, ale porota je stále mimo. Cena UST se vzpamatovala, ale ne úplně na kýženou hranici jednoho dolaru.

Životnost UST bude záviset na tom, jak se stablecoin odrazí. Čím déle trvá dostat se k dolaru, tím je pravděpodobnější, že ztratí důvěryhodnost. Algoritmické stablecoiny jsou jedním z nejinovativnějších konceptů na trhu s kryptoměnami. Ale nyní jsou vystaveni zkoušce. Jen čas ukáže, zda mají na to, aby zůstali odolní na turbulentním trhu.

Co myslíš?