Jak nainstalovat Hyper-V na Windows 10


Hyper-V je softwarové řešení pro virtuální stroje, které je součástí Windows 10 Professional, Windows 10 Enterprise a Windows Server, které umožňuje spouštět více operačních systémů současně z jedné instance Windows.

Abyste mohli používat Hyper-V, musíte mít povolenou virtualizaci v BIOSu počítače a používat Windows 10 Professional, Windows 10 Enterprise nebo Windows Server. Pokud si nejste jisti, zda je virtualizace povolena, můžete zkusit nainstalovat Hyper-V podle níže uvedených pokynů, a pokud není povolena, Windows vám nedovolí v instalaci pokračovat. Návod, jak povolit virtualizaci CPU, najdete v článku: Jak povolit virtualizaci CPU v BIOSu počítače.

Ve výchozím nastavení není Hyper-V nainstalována v systému Windows a chcete-li ji používat, musíte ji nainstalovat prostřednictvím ovládacího panelu Funkce systému Windows. Chcete-li otevřít tento ovládací panel, klikněte na nabídku Start a zadejte hyper-v ve vyhledávacím poli. Tím se zobrazí výsledek hledání s názvem Zapnout nebo vypnout funkce Windows jak je ukázáno v následujícímNabídka Start pro otevření funkcí systému Windows

Klikněte na výsledek Zapnout nebo vypnout funkce Windows a otevře se ovládací panel funkcí systému Windows. Nyní přejděte dolů na ovládací panel a vyhledejte Hyper-V. Až to najdete, klikněte na tlačítko plus ( + ) vedle Hyper-V rozbalte možnosti funkce, jak je uvedeno níže.

Nainstalujte Hyper-V

Nyní zaškrtněte obě možnosti Nástroje pro správu Hyper-V Y Platforma Hyper-V aby byly vybrány oba.

Pokud vám systém Windows nedovolí zaškrtnout volbu Platforma Hyper-V a zobrazí zprávu „Hyper-V nelze nainstalovat: Procesor nemá požadované možnosti virtualizace“, pak nemáte povolenou virtualizaci na tento počítač. Chcete-li tento problém vyřešit, musíte před pokračováním v těchto krocích resetovat systém BIOS a povolit virtualizaci Intel-VT nebo AMD-V.

Jakmile zaškrtnete obě možnosti, klikněte na tlačítko OK . Nyní Windows začnou instalovat Hyper-V na Windows.

Po dokončení instalace Hyper-V vás systém Windows vyzve k restartování počítače, aby byly povoleny služby platformy Hyper-V.

Po restartu můžete kliknout na nabídku Start a zadat Hyper-V znovu a měli byste vidět výsledek hledání s názvem Hyper-V Manager, jak je uvedeno níže.

Nabídka Start pomocí Správce Hyper-V

Kliknutím na tento výsledek spustíte Správce Hyper-V, který vám nyní umožní vytvořit nový virtuální stroj.

Správce Hyper-V

Více podrobností o tom, jak vytvořit virtuální stroj v Hyper-V, bude v budoucím článku.

Co myslíš?