Jak namapovat síťový disk na Mac


Síťová jednotka, známá také jako síťová jednotka úložiště (NAS), je úložné zařízení, které se připojuje k domácí nebo kancelářské síti namísto k vašemu počítači. Některé výhody jsou zřejmé: například můžete přistupovat k souborům ze smartphonu, tabletu nebo počítače, aniž byste museli zapojovat disk.

Mezi další, možná méně zřejmá pozitiva NAS patří věci jako automatické zálohování a schopnost zrcadlit data přes dva disky. Jinými slovy, NAS nabízí flexibilní a bezpečný způsob správy úložiště Mac, který daleko přesahuje standardní externí pevné disky. Čtěte dále a zjistěte, jak namapovat síťový disk a vyhnout se některým běžným chybám NAS.

K čemu je síťový disk?

Bez ohledu na to, zda je osazený nebo bez disku, má jednu nebo více než pět pozic, síťový disk se obecně používá jako alternativa ke cloudovému úložišti. Může být snadné přetahovat soubory do něčeho, jako je Disk Google nebo Dropbox, ale jen trocha mapování disku může udělat ze síťového disku skvělou alternativu ke cloudu.



Některé z klíčových výhod síťového disku zahrnují:

  • Lepší kontrola nad svými soubory
  • Více bezpečnostních funkcí než cloudové služby
  • Flexibilita bez ohrožení soukromí
  • Používá více uživatelů na více zařízeních

Mapa síťových disků v macOS (jednou)

V dnešní době je většina zařízení NAS opravdu snadno mapovatelná. Předpokládejme, že pracuje na dokumentu ve své domácí kanceláři, ale právě vám byla připomenuta klíčová skutečnost, kterou chcete zahrnout. Je čas rychle vyměnit notebook jeho manželky, než na to zapomene!

Mapujte síťový disk v systému macOS

Přístup k síťovému disku lze provést ve třech jednoduchých krocích, pokud vám nebude vadit, že budete muset tyto kroky opakovat, pokud se připojení přeruší, restartujete Mac nebo zařízení přejde do režimu offline:

  1. Ve Finderu stiskněte Command + K pro zobrazení „Připojit k serveru“ nebo klikněte na Přejít > Připojit k serveru
  2. Zadejte cestu k síťovému disku, který se pokoušíte namapovat (například smb://192.168.1.300/shared/Files) a klikněte na Připojit
  3. Zadejte své přihlašovací údaje a heslo a poté kliknutím na OK připojte síťový disk

Nyní můžete přistupovat k odpovídající jednotce prostřednictvím plochy nebo postranního panelu v oknech Finder.

Mapujte síťovou jednotku v systému macOS (znovu připojte po restartu)

Možná máte ve své kanceláři server s připojeným síťovým diskem a chcete, aby se k němu mohli připojit všichni vaši zaměstnanci, aby mohli spolupracovat na sdílených dokumentech. Chcete-li ponechat Mac připojený k síťovému disku i po restartování, nejjednodušším způsobem je postupovat podle tří výše uvedených kroků a poté přidat tyto:

  1. Stiskněte nabídku Apple a poté Předvolby systému > Uživatelé a skupiny
  2. Zde vyberte položky Přihlášení a kliknutím na + přidejte novou položku
  3. Najděte síťovou jednotku a klikněte na Přidat, poté zavřete okno

Mapujte síťový disk na připojení macOS

Nyní se síťová jednotka automaticky namapuje a znovu připojí, když se Mac restartuje. Síťové disky se však automaticky nepřipojí, pokud používáte jinou síť WiFi.

Zpřístupněte síťový disk z plochy Macu

V závislosti na vašem nastavení se připojené disky nemusí vždy zobrazit na ploše. To nemusí být nutně problém, pokud vám nevadí, že můžete vidět propojené servery v postranních panelech okna Finder a otevřít/uložit dialogy.

Pokud však chcete, aby bylo vaše zařízení NAS vždy vzdálené jen poklepáním (stejným způsobem, jakým má většina lidí na ploše viditelné zařízení Macintosh HD), postupujte takto:

  1. Otevřete Finder > Předvolby nebo kliknutím na Command + otevřete Předvolby Finderu
  2. Klepněte na kartu Obecné a zaškrtněte políčko vedle položky Připojené servery
  3. Zavřete předvolby Finderu

přístupný síťový disk

Znovu připojte namapovanou síťovou jednotku jediným kliknutím

Řídíte nebo pracujete ve více odděleních, z nichž každé má svůj vlastní síťový disk? V takovém případě může být užitečné vytvořit aliasy namapovaných síťových jednotek:

  1. Klikněte pravým tlačítkem na libovolné zařízení NAS přiřazené k ploše.
  2. Vyberte Vytvořit alias

Možná to nezní jako tak podstatná věc, ale jak napovídá podtitul, pomocí tohoto aliasu se můžete jediným kliknutím znovu připojit k síťovému disku. To může být velmi užitečné, pokud potřebujete neustále přeskakovat mezi různými sdílenými disky.

Jak spravovat soubory pomocí úložiště připojeného k síti

Ve většině případů k prohlížení, úpravám a mazání souborů stačí vestavěné nástroje macOS. To se však může změnit, pokud používáte zařízení NAS. Například je až příliš snadné ocitnout se s velkým množstvím duplicitních souborů na síťovém disku, kde se pravděpodobně budete méně starat o to, abyste ze svého úložiště vytěžili maximum, než byste měli s vestavěným pevným diskem.

Gemini je skvělý nástroj pro extrahování jakéhokoli duplicitního obsahu na vašich discích, takže se můžete zbavit všeho, co již nepotřebujete, a přitom se držet záloh dokumentů, fotografií atd.

  1. Otevřete aplikaci a stiskněte obří + nebo přetáhněte složku dle vašeho výběru do okna
  2. Vyberte si z doporučených umístění nebo vyberte vlastní složku
  3. Stiskněte zelené tlačítko Duplicate Scan pro spuštění
  4. Ručně odstraňte duplicitní soubory nebo použijte Smart Cleanup k automatizaci procesu

Najděte duplicitní soubory

Pro podrobnější přístup ke správě souborů možná budete chtít zvážit něco jako DCommander nebo Forklift. Obě aplikace nabízejí správu souborů se dvěma panely a také funkce, jako je dávkové přejmenování, kopírování a mazání, jednodušším způsobem než výchozí Finder.

Přestože byl Forklift navržen s ohledem na správu FTP, stal se oblíbeným mezi uživateli síťových disků díky své podobnosti s macOS. Účtovaná jako náhradní aplikace za Finder v částech jeho marketingových materiálů, nenajdete mnohem nativní aplikaci, pokud nepocházíte z Cupertina.

ftp vysokozdvižný vozík

Začátek s aplikací je navíc neuvěřitelně jednoduchý:

  1. Otevřete aplikaci Forklift
  2. Pomocí levého panelu vyhledejte soubory, které chcete přesunout
  3. Vyberte pravé podokno a poté pomocí postranního panelu klikněte na síťovou jednotku
  4. Začněte přesouvat, přejmenovávat a archivovat soubory

Pokud vás Forklift nebaví, možná budete chtít vyzkoušet DCommander, alternativu Mac pro Windows schválenou Total Commander. Kromě dvou panelů souborů vedle sebe, které vypadají hodně jako Forklift, nabízí DCommander širší škálu příkazů a funkcí (včetně rychlého prohlížení souborů, selektivního rozbalování souborů, historie procházení a chladné tmy) na dosah ruky bez nutnost opustit dvoupanelový displej.

velitel

Obě aplikace vám umožňují dělat věci, jako je označit určité disky jako oblíbené, vytvářet a procházet soubory a zobrazovat náhled položek. Zkrátka jsou velmi podobné macOS Finderu...jen lepší. Je těžké přeceňovat, jak snadné je spravovat úložiště Mac pomocí dvoupanelové navigace, dokud se nezkusíte zorganizovat síťový disk bez něj.

Efektivně spravujte úložiště Mac na každodenní bázi

Díky macOS je mapování síťových disků docela přímočarý proces, i když nejste technici. Možná budete mít smůlu, pokud doufáte, že budete mít přístup k zařízení NAS z jiné sítě pomocí standardních nástrojů macOS, ale právě to je jediná věc, která brání síťovým jednotkám konkurovat s cloudem obecně.

Pokud pro vás není problém se vzdáleným přístupem a používáte NAS jako alternativu ke cloudu, rozhodně se vyplatí vyzkoušet programy jako Forklift nebo DCommander, které vám po dokončení mapování disku usnadní správu souborů. stejně jako Gemini, abyste se ujistili, že vaše zařízení NAS nebude zahlceno duplicitními soubory, které nepotřebujete.

Nejlepší ze všeho je, že výše zmíněný software je k dispozici pro bezplatnou zkušební verzi prostřednictvím Setapp, kolekce více než 150 vysoce kvalitních aplikací pro macOS od nejlepších vývojářů. Spravujte svůj Mac efektivně ještě dnes!

Co myslíš?