Jak otevřít příkazový řádek systému Windows


Hlavička příkazového řádku

Příkazový řádek Windows je prostředí Windows, které umožňuje spouštět příkazy jejich zadáním a stisknutím klávesy Enter na klávesnici.

Tento příkazový řádek, který pochází z operačního systému Microsoft DOS, je nadále dostupný ve Windows a umožňuje správcům a uživatelům rychle spouštět příkazy, které manipulují se systémem Windows a systémem souborů.Chcete-li se dozvědět více o tom, jak používat příkazový řádek po jeho otevření, můžete si přečíst náš Úvod do příkazového řádku systému Windows. Pokud chcete otevřít zvýšený příkazový řádek, což je ten, který běží s oprávněními správce, můžete si místo toho prohlédnout článek Jak otevřít zvýšený příkazový řádek Windows 10.

Níže uvádíme dvě metody, které lze použít k otevření příkazového řádku ve Windows.

Metoda 1: Otevřete z nabídky Start

Příkazový řádek Windows můžete spustit přímo z nabídky Start zadáním cmd ve vyhledávacím poli, jak je uvedeno níže. Tím se zobrazí výsledek hledání s názvem cmd.exe ve Windows 7 nebo Příkazový řádek ve Windows 8 a Windows 10.

Hledání cmd Hledá se cmd

Chcete-li spustit příkazový řádek, jednoduše klikněte na výsledek hledání příkazového řádku, jak je uvedeno výše, a otevře se okno příkazového řádku systému Windows. Když se spustí příkazový řádek, budete doma přímo na C:Users[uživatelské_jméno].

Nyní můžete zadat příkazy, které chcete spustit, a zobrazit jejich výstup na příkazovém řádku. Až budete připraveni zavřít příkazový řádek, můžete psát výstup a stiskněte enter a okno se zavře.

Metoda 2: Otevřete příkazový řádek 'Spustit': Dialog

Spustitelný soubor spojený s příkazovým řádkem Windows je C:WindowsSystem32cmd.exe a lze jej spustit přímo z dialogového okna Spustit.

Chcete-li otevřít dialogové okno Spustit, stiskněte klávesu Okna ( ) a R současně a otevře se okno podobné tomu, které je uvedeno níže. V poli Otevřít: typ cmd a poté stiskněte tlačítko OK .

Po stisknutí tlačítka OK se otevře příkazový řádek Windows a budete ve svém domovském adresáři, který se nachází na adrese C:Users[uživatelské_jméno], jak je znázorněno níže.

Nyní můžete zadat příkazy, které chcete spustit, a zobrazit jejich výstup na příkazovém řádku. Až budete připraveni zavřít příkazový řádek, můžete psát výstup a stiskněte enter a okno se zavře.

Pokud si nejste jisti, jak používat příkazový řádek, měli byste si přečíst náš Úvod do příkazového řádku systému Windows.

Co myslíš?