Jak otevřít zvýšený příkazový řádek Windows 10


Příkazový řádek systému Windows je aplikace, která umožňuje spouštět programy, měnit nastavení a přistupovat k souborům zadáním příkazů do okna. Příkazový řádek běžně používají správci a pokročilí uživatelé k rychlému zadávání příkazů nebo spouštění skriptů, které provádějí více akcí najednou.

Otevření příkazového řádku ve Windows 10 vám umožní spouštět příkazy pod úrovní zabezpečení přihlášeného uživatele. Z tohoto důvodu při pokusu o přístup k souborům nebo zadání příkazů, které vyžadují oprávnění správce, nebudete moci tak učinit. Z tohoto důvodu musíme být schopni otevřít to, co se nazývá zvýšený příkazový řádek, což je příkazový řádek, který vám umožňuje přistupovat k souborům a programům jako správce počítače.

Příklad standardního příkazového řádku systému Windows 10 lze vidět níže:Příkazový řádek

Výchozí okno příkazového řádku

Chcete-li otevřít příkazový řádek se zvýšenými oprávněními, musíme provést další krok.

Nejprve klikněte na nabídku Start a zadejte cmd ve vyhledávacím poli. Když se zobrazí výsledek hledání příkazového řádku, klikněte pravým tlačítkem a vyberte Spustit jako správce jak je ukázáno v následujícím.

Nabídka Start

Spustit jako správce

Když vyberete Spustit jako správce, zobrazí se zpráva Řízení uživatelských účtů s dotazem, zda chcete povolit příkazovému řádku provádět změny ve vašem počítači.

Kontrola uživatelského účtu

Klepněte na tlačítko Ano a otevře se zvýšený příkazový řádek Windows 10. To, že příkazový řádek běží se zvýšenými oprávněními, poznáte podle toho, že název systému Windows bude uvádět „Admin: Příkazový řádek“, jak je uvedeno níže.

Zvýšený příkazový řádek

Zvýšený příkazový řádek

Pamatujte, že zvýšený příkazový řádek se spouští ve složce Windows System32, například C:WindowsSystem32, namísto profilu uživatele. Protože se jedná o důležitou složku, doporučuji před provedením jakýchkoli příkazů přejít do složky uživatelského profilu. Chcete-li to provést, napište cd %uživatelský profil% a poté stiskněte klávesu enter na klávesnici.

V tomto příkazovém řádku se zvýšenými oprávněními nyní můžete spouštět programy nebo přistupovat k souborům, které vyžadují oprávnění správce.

Chcete-li se dozvědět více o příkazovém řádku a jeho dostupných příkazech, můžete si prohlédnout náš výukový program Začínáme s příkazovým řádkem Windows. Jako vždy, pokud máte nějaké dotazy ohledně tohoto postupu, zeptejte se nás na našem fóru pro Windows 10.

Co myslíš?