Jak snížit vzhled mazových vláken


Póry ženy's nose, seen through a magnifying glass.

Alona Siniehina / Shutterstock

Pokud jste vyzkoušeli nejrůznější tipy a triky, jak se bez úspěchu zbavit těch malých černých teček na nose, nejste sami, mezi vyznavači péče o pleť je to běžná frustrace. A důvod této nepříjemnosti vás možná překvapí.

S největší pravděpodobností jste se přesvědčili, že jste byli odsouzeni k záhubě tvrdohlavými černými tečkami, které nezmizí. Dobrá zpráva je, že to nejsou černé tečky, jsou to mazová vlákna. Nešťastnou zprávou však je, že jsou trvalé. Ale nedělej si starosti! Existuje několik věcí, které může udělat, aby minimalizoval svůj vzhled, a my jsme tu, abychom vám o nich řekli vše.Co jsou mazová vlákna?

Možná nejste fanouškem broskvových chmýří na obličeji, ale má to svůj důvod.

Každý vlas na vašem těle pochází z vlasového folikulu, který obsahuje kořen vlasového pramene a mazovou žlázu produkující maz. Účelem tohoto oleje (nebo mazu) je hydratovat pokožku a udržovat její elasticitu.

Mazová vlákna jsou kanálem pro tok mazu. Vystýlají vnitřek pórů a pomáhají odvádět maz ze žláz na povrch pokožky, kde plní svou klíčovou funkci.

Za normálních okolností se vaše póry zdají tmavě růžové až světle hnědé a ty na vašem nose jsou obvykle nápadnější než ostatní. Ale když máte na pokožce nadměrnou produkci kožního mazu, může se maz uvnitř vašich pórů hromadit, což způsobí, že se rozšíří a stanou se viditelnými pouhým okem. V té době se jim obvykle vyvine tmavě žlutá až našedlá hlava.

Poté, co si jich všimnou, většina lidí s nimi zachází jako s černými tečkami a jsou frustrovaní, když nevidí dlouhodobé výsledky.

Jak se mazová vlákna liší od černých teček?

Mezi těmito dvěma je velmi jednoduchý rozdíl: Mazová vlákna jsou normální struktury v kůži, zatímco černé tečky jsou formou akné.

Jak tento rozdíl vypadá? Za normálních podmínek stéká maz podél mazového vlákna na povrch kůže. Při extrakci mají strukturu podobnou vlasům pokrytou voskovou látkou (mazem). To mírné zabarvení je kombinací přirozené barvy kožního mazu a někdy i mírné oxidace mazu, jak se přibližuje k povrchu pokožky.

Pokud se však póry ucpou, proces vystupování mazu na povrch se zastaví a tentýž maz zůstane déle vystaven vzduchu. Nakonec ztmavne do známé barvy skutečného pupínku. Pokud pupínek neodstraníte (ať už fyzicky, nebo pomocí čisticího prostředku na odstranění ucpávání), maz bude za pupínkem nadále stoupat. V extrémních případech to může vést k velké černé tečce ve velmi rozšířeném póru známém jako „vinný pór“.

Tipy, jak minimalizovat výskyt mazových vláken v nose

Mazová vlákna jsou normální, takže jejich přijímání tak, jak přicházejí, vám může z dlouhodobého hlediska poskytnout klid.

I když jsou velmi lákavé, neměli byste je mačkat, protože by to mohlo způsobit narušení kůže kolem nich a vystavit ji bakteriím, které by nakonec mohly způsobit infekci. A pokud zvažujete použití nosních pásků, měli byste vědět, že mohou poskytnout pouze dočasné řešení.

Pokud chcete udržet mazové prameny zdravé, ale sotva patrné, váš cíl léčby by měl přesahovat úroveň povrchu. Zde je několik způsobů, jak to udělat.

Pravidelně používejte chemické peelingy

Nejlepší způsob, jak bojovat s ucpanými póry, je používat chemické exfolianty. Pokud je neznáte, zde je rychlý průvodce všemi peelingovými kyselinami, o kterých byste měli vědět. Kyselina salicylová je ta, bez které byste se neměli obejít. Chemikálie je lipofilní, což znamená, že interaguje s kožním mazem hluboko v pórech a na rozdíl od obličejového peelingu je dokáže odstranit zevnitř.

29,50 $

zkuste retinoidy

I když mohou být zpočátku zastrašující, mohou se rychle stát vaším oblíbeným produktem péče o pleť, jakmile si na něj zvyknete a začnete pozorovat účinky. Retinoidy mohou pomoci léčit všechny typy pupínků tím, že urychlí výměnu odumřelých kožních buněk v pórech, v podstatě odlupují pokožku.

Pokud s nimi nejste noví, můžete požádat o pomoc odborníka nebo začít s nízkoúčinným složením, které si s pletí nezadělá. Je také vhodné připomenout, že retinoidy zvyšují citlivost vaší pokožky na slunce, takže se nezapomeňte před odchodem z domu namazat opalovacím krémem.

16,13 dolarů

Vybírejte přípravky péče o pleť bez obsahu oleje

Olej plus olej rovná se ucpané póry. Pokud máte přirozeně mastnou pleť, je nejlepší se vyhnout nekomedogenním produktům péče o pleť na olejové bázi, abyste zabránili přetížení vašich pórů a jejich ucpání. To platí pro všechny druhy produktů, včetně make-upu a opalovacího krému.

3,46 $

Hydratovat, hydratovat, hydratovat

Slunce není jediná věc, která může způsobit suchou pokožku. I drsné, chladné prostředí to dokáže. Vzhledem k tomu, že suchá pokožka může způsobit, že vaše mazové žlázy budou pracovat přesčas, aby udržely vaši pokožku hydratovanou a chráněnou, můžete se tomu snadno vyhnout tím, že budete vždy používat hydratační krém. Nejen, že udrží hladinu mazu v rovnováze, ale také pomůže udržet mladistvou záři, kterou všichni milujeme.

14,47 $

Vždy používejte opalovací krém

Není žádným tajemstvím, že dlouhodobý pobyt na slunci může poškodit pokožku. Teplo v kombinaci s ultrafialovým světlem způsobuje vysychání pokožky, což způsobuje nadměrnou produkci mazu a rozšiřuje póry. Opalovací krém může poskytnout ochrannou bariéru pro pokožku a minimalizovat vzhled pórů.

29,60 $


Ano, mohou být trochu nepříjemné, ale mazové prameny se snaží pomoci. Chrání vaši pokožku tím, že ji udržují zdravou a pružnou. Použití správných produktů však může způsobit, že budou méně nápadné, protože budou nadále vykonávat svou práci. Vyzkoušejte jeden z výše uvedených tipů a sledujte, jak se vaše pleť raduje!

3,7/5 – (3 hlasy)