Jak spustit Windows 10 v nouzovém režimu pomocí příkazového řádku


Nouzový režim systému Windows s příkazovým řádkem je speciální režim spouštění, který umožňuje přístup k systému Windows v offline relaci, kde není načteno mnoho ovladačů, není k dispozici připojení k síti a není načtena plocha. V tomto režimu můžete provádět opravy, diagnostiku nebo jakoukoli jinou úlohu, kterou běžně provádíte z příkazového řádku.

Tento režim je zvláště užitečný, když se pokoušíte odstranit počítačovou infekci, která načte svůj vlastní program namísto běžné plochy. Pomocí nouzového režimu systému Windows s příkazovým řádkem můžete spustit systém Windows před načtením malwaru a poté jej snadno odstranit.

Bohužel, aby Microsoft zvýšil rychlost spouštění systému Windows 10, obětoval snadný přístup do nouzového režimu systému Windows. Nyní namísto stisknutí klávesy F8 pro přístup do nouzového režimu, jak jste to dělali v předchozích operačních systémech, musíte projít řadou kroků, abyste mohli spustit nouzový režim. Tyto kroky jsou popsány níže.Jak spustit Windows 10 v nouzovém režimu pomocí příkazového řádku

Nejjednodušší způsob, jak spustit proces spuštění nouzového režimu pomocí příkazového řádku, je z přihlašovací obrazovky Windows 10. Pro přístup k této obrazovce se můžete buď odhlásit, restartovat počítač nebo stisknout klávesy Ctrl + Všechno + Potlačit najednou.

Jakmile jste na přihlašovací obrazovce Windows 10, musíte stisknout a podržet klávesu Posun klávesnici a nepustit ji. Podržte klávesu Shift a klikněte na tlačítko napájení ( Obrazovka Možnosti odstraňování problémů) a pak dovnitř Restartujte .

Obrazovka Pokročilé možnosti

Když se Windows 10 restartuje, budete na obrazovce Zvolte možnost jak je ukázáno v následujícím.

Na obrazovce výše klikněte na tlačítko Řešení problému pro přístup k obrazovce možností odstraňování problémů.

Obrazovka Nastavení spouštění

Na výše uvedené obrazovce nyní klikněte na tlačítko Pokročilé možnosti pro přístup na obrazovku Rozšířené možnosti, jak je znázorněno níže.

Obrazovka Nastavení spouštění

Na obrazovce výše klikněte na možnost Start Nastavení a zobrazí se obrazovka Home Settings.

Windows 10 Nouzový režim s příkazovým řádkem

Na obrazovce výše klikněte na tlačítko Restartujte . Windows se nyní začnou spouštět, ale zobrazí se vám obrazovka, jak je uvedeno níže, s několika možnostmi, které můžete vybrat, abyste určili, jak se má systém Windows spouštět.

Vyberte spouštěcí obrazovku Option

Na této obrazovce musíte stisknout číselnou klávesu 6 na klávesnici a přejděte do nouzového režimu pomocí příkazového řádku.

Windows 10 se nyní spustí a zobrazí se normální výzva k přihlášení. Zadejte své heslo a budete přesměrováni přímo na příkazový řádek Windows namísto běžné plochy Windows, jak je znázorněno níže.

Z této výzvy můžete zadat příkazy, které chcete provést, a ty budou provedeny přímo z příkazového řádku. Můžete také spustit programy jako Editor registru (regedit.exe), Správce úloh (taskmgr.exe) nebo Průzkumník Windows zadáním Explorer.exe a stiskněte enter.

Až budete připraveni nabootovat zpět do normálního režimu, stiskněte znovu Ctrl+Alt+Delete, abyste se dostali na obrazovku zabezpečení, a poté vypněte nebo restartujte počítač pomocí tlačítka napájení.

Co mám dělat, když se nemohu dostat na přihlašovací obrazovku?

Pokud se pokusíte spustit systém Windows a nelze jej úspěšně spustit, po několika pokusech systém Windows zobrazí obrazovku pro obnovení podobnou té níže.

V tomto okamžiku byste měli postupovat podle kroků od tohoto bodu. Pokud tak učiníte, budete mít přístup k obrazovce výběru nouzového režimu, aniž byste museli nejprve spouštět systém Windows a vstoupit na přihlašovací obrazovku.

Co myslíš?