Jak zjistit, zda používáte 32bitovou nebo 64bitovou verzi systému Windows


Když je v počítači nainstalován systém Windows, lze jej nainstalovat jako 32bitovou verzi nebo jako 64bitovou verzi. Pro většinu lidí nezáleží na tom, zda používají 32bitovou nebo 64bitovou verzi systému Windows. Při provádění určitých úkolů na počítači je však důležité vědět, zda používáte 64bitovou nebo 32bitovou verzi systému Windows. Pokud například instalujete nový hardware nebo aktualizujete stávající ovladače hardwaru, musíte vědět, jakou verzi systému Windows používáte, abyste si mohli stáhnout příslušný ovladač. Tento kurz vysvětlí, jak můžete určit, zda používáte 32bitovou nebo 64bitovou verzi systému Windows.

Chcete-li zkontrolovat, zda používáte 32bitovou nebo 64bitovou verzi systému Windows, musíte v závislosti na verzi systému Windows otevřít ovládací panel systému následujícím způsobem:

  • Chcete-li v systému Windows XP, Windows Vista nebo Windows 7 zkontrolovat, zda používáte 32bitovou nebo 64bitovou verzi systému Windows, klikněte na tlačítko Start , klikněte pravým tlačítkem na možnost nabídky Počítač a poté vyberte Vlastnosti.
  • Ve Windows 8 klikněte na tlačítko Start a zadejte Počítač a poté klikněte na výsledek hledání Počítač když se objeví.
  • Ve Windows 10 klikněte na tlačítko Start a zadejte Tento počítač . Dále klikněte pravým tlačítkem na výsledek hledání Tento počítač a vyberte vlastnosti .

Nyní se otevře ovládací panel systému. Na této obrazovce uvidíte různé informace o vašem počítači a systému Windows. Jeden z prvků bude tzv Typ systému a bude obsahovat informace o tom, zda používáte 32bitovou nebo 64bitovou verzi systému Windows. V případě Windows XP vám sdělí pouze to, zda je 64bitový a zobrazí se v oblasti Systém pod názvem operačního systému. Pokud je to 32bitová verze XP, nebude to dávat vůbec žádné bity.Pokud používáte 32bitovou verzi systému Windows, zobrazí se informace o typu systému 32bitový operační systém jak je ukázáno v následujícím.

32bitový počítač

Pokud používáte 64bitovou verzi systému Windows, bude v poli Typ systému uvedeno 64bitový operační systém jak je ukázáno v následujícím.

64bitová verze Windows 10 64bitová verze Windows 10

S těmito informacemi si nyní můžete stáhnout a nainstalovat příslušné ovladače nebo software pro vaši verzi Windows.

Co myslíš?