Použití muže pro pomoc na Linuxu a Unixu


Mnoho uživatelů, kteří Linux zkoušejí poprvé, se může snadno zmást, protože nemají k dispozici snadno srozumitelný systém nápovědy. Vzhledem k tomu, že programy Windows jsou obvykle grafické povahy, není příliš obtížné najít nabídku nápovědy pro daný program. Na druhé straně Linux má tisíce velmi užitečných programů, které se spouštějí z příkazové řádky, a proto nemusí být snadné najít nápovědu pro daný program. Naštěstí pro nás vývojáři vytvořili program tzv muž . Man, což znamená manuál, je program, který lze použít k zobrazení nápovědy nebo manuálové stránky pro tisíce jednotlivých programů nalezených v Linuxu nebo Unixu.

Ve většině případů, ale ne vždy, při vývoji programu na LinuxUnix vývojář také vytvoří samostatný soubor manuálové stránky, který obsahuje manuál pro daný konkrétní program nebo příkaz. Když je program nainstalován, instalátor také nainstaluje manuálovou stránku, která byla zahrnuta do příslušného umístění, takže si můžete manuálovou stránku podle potřeby snadno přečíst. Tento tutoriál poskytne základní přehled o tom, jak používat manuálovou stránku k zobrazení manuálu nebo stránek nápovědy pro konkrétní program.

Za použití příkaz MAN

V tomto tutoriálu vás naučíme, jak používat muže v konzole nebo program X-Windows Terminal. Pokud se váš stroj *nix automaticky zavede do X-Windows, budete muset najít aplikaci Terminál a spustit ji. Zobrazí se vám malý rámeček s výzvou, kam můžete zadávat příkazy. Pokud se váš počítač spouští přímo z konzole, stačí se přihlásit a používat konzoli po zbytek tohoto tutoriálu.Nyní, když jste připraveni, začněme se učit, jak toho muže používat. Ve svém oznámení napište následující (upozorňujeme, že u těchto cvičení se moje oznámení může lišit od vašeho):

muž

když píšete muž , bez jakýchkoli argumentů a stisknete enter, uvidíte něco takového:

$ muž

Jakou manuálovou stránku chcete?

Důvod, proč jste dostal tuto odpověď, je ten, že člověk vždy potřebuje argument, aby mohl pracovat. Pro většinu účelů bude tímto argumentem obvykle název programu. Nyní, když to víme, podívejme se na manuálovou stránku na velmi oblíbený program příkazového řádku, program mkdir. Chcete-li zobrazit manuálovou stránku pro mkdir, zadejte následující a stiskněte Enter:

muž mkdir

Po stisknutí klávesy enter příkaz muž najde manuálovou stránku pro mkdir a zobrazí ji. Takže po zadání tohoto příkazu uvidíte něco takového:

$ muž mkdir

MKDIR(1) MKDIR(1) Uživatelské příkazy

NÁZEV

mkdir - vytváření adresářů

SYNOPSE

mkdir [MOŽNOST] ADRESÁŘ...

POPIS
Vytvořte adresáře, pokud ještě neexistují.

-Z, --context=CONTEXT (SELinux) nastaví kontext zabezpečení na CONTEXT

Požadované argumenty pro dlouhé opce jsou vyžadovány i pro krátké opce.

-m, --mode=REŽIM

nastavit režim oprávnění (jako v chmod), ne rwxrwxrwx - umask

-p, --rodiče

žádná chyba, pokud existuje, vytvořte nadřazené adresáře podle potřeby

-v, --verbose

vytisknout zprávu pro každý vytvořený adresář

--help zobrazí tuto nápovědu a skončí

--verze

výstupní a výstupní informace o verzi

AUTOR

Napsal David Mackenzie.

HLÁŠENÍ CHYB

Hlásit chyby na [e-mail chráněný] ;

AUTORSKÁ PRÁVA

Copyright © 2004 Free Software Foundation, Inc.

Toto je svobodný software; podmínky kopírování viz zdroj. Neexistuje žádná záruka; ani pro

OBCHODOVATELNOST nebo VHODNOST PRO KONKRÉTNÍ ÚČEL.

VIZ TAKÉ
Kompletní dokumentace pro mkdir je udržována jako Texinfo manuál. Pokud jsou programy info a mkdir

jsou úspěšně nainstalovány na vašem webu, příkaz

info coreutils mkdir

by vám měl umožnit přístup k úplnému návodu.

mkdir (coreutils) 5.2.1 únor 2005 MKDIR(1)

$

Jak můžete vidět, manuálová stránka pro mkdir obsahuje rozsáhlé informace. Říká vám, co program dělá, syntaxi příkazu, argumenty, které lze s příkazem použít, komu hlásit chyby nalezené při používání programu a informace o autorských právech k programu. S těmito informacemi byste neměli mít problémy s prohlížením manuálu pro obrovské množství dostupných *nix příkazů.

Jak hledat na manuálových stránkách konkrétní slovo nebo frázi

Někdy potřebujete pomoc s konkrétním souborem nebo programem a nejste si jisti, kterou manuálovou stránku hledat. Naštěstí existuje argument, který můžete použít muž což vám umožní prohledávat všechny manuálové stránky pro konkrétní klíčové slovo nebo frázi. Tento argument je -K . Syntaxe tohoto příkazu je následující:

klíčové slovo muž -K

Řekněme tedy, že jste například chtěli najít všechny manuálové stránky obsahující dané slovo fstab , napsal bys:

muž -K fstab

Tím se vrátí seznam manuálových stránek obsahujících toto slovo a dá vám možnost je zobrazit ( Y), Přeskoč to ( N ), nebo opustit hledání ( Q ). Chcete-li zobrazit jeden ze zápasů, jednoduše stiskněte tlačítko Y a zobrazí se konkrétní manuálová stránka.

závěr

Nyní, když víte, jak zobrazit manuálové stránky pro příkazy *nix pomocí muž , vydejte se a prozkoumejte svůj operační systém. Existuje mnoho různých příkazů, které bude užitečné znát. Velmi oblíbeným manuálem je intro; muž intro . Muž může být i zábava. Vyzkoušejte některé z těchto příkazů man pro některá skrytá překvapení (nemusí fungovat na všech linuxových distribucích):

muž c

muž průzkum (viz část varování)

mužské pohlaví

A pokud dojde k nejhoršímu a stále potřebujete pomoc s použitím muž, vždy můžete zadat příkaz muž a stiskněte enter

Jako vždy, pokud máte nějaké dotazy, neváhejte se jich zeptat na linuxové fórum .

--

Lawrence Abrams
Beeping Computer: Linux Tutorials
BleepingComputer.com: Počítačová nápověda a návody pro začínající uživatele počítače.

Co myslíš?