Proč vaše káva chutná špatně a co s tím můžete dělat


Šálek kávy s legrační a smutný obličej.

Kononcev Artem

Dobrá káva je lahodná a dostane nás přes den, ale někdy může vaše java najednou chutnat trochu nevýrazně. Existuje několik důvodů, proč k tomu dochází. Pokud se vaše káva změnila z chutné na průměrnou, zde je to, co s tím můžete udělat.

Pokud se nad tím zamyslíte, váš kávovar je zázračný stroj. Jednoduše nalijte trochu vody, přidejte několik lžic mleté ​​kávy, stiskněte tlačítko a během několika minut si vychutnáte tu uklidňující, známou vůni a chuť.Navíc získáte tolik potřebnou dávku kofeinu, která vás probudí do nového dne. Pokud ale váš kávovar začal produkovat slabou nebo dokonce nepitelnou kávu, je čas to prozkoumat. Pojďme se podívat na některé běžné viníky za špatným šálkem kávy.

Vaše konvice na kávu je špinavá

žena, která se tváří, protože její káva chutná špatně.

farknot architekt

Ušpiněné konvičky na kávu a špinavé stroje jsou docela běžné, ale dobré vydrhnutí vrátí vaší kávě lahodnou chuť.

Při opakovaném používání kávovaru se na karafě začnou tvořit hnědé skvrny způsobené nahromaděním oleje z kávy. I když se dobré opláchnutí může zdát dostatečně rozumné, pevné vydrhnutí mýdlovou vodou je pro lahodný výsledek ještě lepší.

Ujistěte se, že jste karafu po umytí důkladně opláchli mýdlem a vodou, abyste zajistili úplné opláchnutí všech zbytků pěny, a nikdy v myčce nepoužívejte mýdlo. Mýdlo je určeno pouze pro části stroje, které jsou odnímatelné a lze je plně opláchnout.

Dobré hloubkové čištění také čas od času přijde vhod. Všimnete si, že nádrž vašeho auta (kde je uložena voda) bude mít křídově bílé nahromadění způsobené minerály ve vodě z vodovodu. Když k tomu dojde, je čas na odstranění vodního kamene.

Pokud máte doma tvrdou vodu kvůli velkému množství minerálů ve vodě, budou se pravidelně objevovat zbytky a budete muset odstraňovat vodní kámen častěji. Odvápnění znamená odstranění tohoto usazeniny a lze jej provést tak, že strojem propustíte stejné díly vody a octa.

Mějte na paměti, že ocet má velmi výraznou chuť, kterou v ranním drinku neoceníte. Jakmile tedy odvápníte, nezapomeňte spustit několik hrnců horké vody, abyste se zbavili té nechtěné a často přetrvávající chuti.

Ačkoli je ocet levný a dostupný ve většině domácností, možná budete chtít použít komerční odstraňovač vodního kamene, zvláště pokud máte tvrdou vodu nebo nemáte rádi vůni a chuť octa.

Komerční řešení, jako je Dezcal, účinně odstraňuje veškeré usazeniny a nezanechává žádné silné pachy ani příchutě. Funguje s různými kávovary, včetně standardních kávovarů a strojů na espresso. Komerční odvápňovače jsou nejen výkonnější a účinnější než obyčejný starý ocet, ale obsahují různé kyseliny, které nemají tak silný zápach ani přetrvávající chuť.

Občas, zvláště u levnějšího auta, můžete zaznamenat pachuť plastu. K tomu obvykle dochází pouze u nového vozu (v takovém případě se rozptýlí po několika průtocích horké vody autem).

Nebo v horším případě, pokud je topné těleso poškozené nebo rozbité (v takovém případě je zápach nebo chuť plastu způsobena roztaveným plastem).

Pokud je to druhé, musíte stroj odpojit a vyměnit. Pokud váš stroj nemůže ušetřit s odvápněním a dobrým čištěním, je čas pořídit si nový.

Vaše kávová zrna jsou zastaralá

Šálek přetékající praženými kávovými zrny na pytlovinovém pozadí.

Makistock

Čerstvá kávová zrna jsou ztělesněním lahodného šálku kávy. Jediným problémem je, že čím déle sedí, tím více jsou zatuchlé. I když se nikdy nestane nebezpečným používat zastaralá kávová zrna, hned při prvním doušku si všimnete změny chuti.

Největšími nepřáteli vaší fazole (kromě počasí) jsou vzduch, světlo, vlhkost a teplo. Vyhněte se nakupování kávy ve velkém a vždy se rozhodněte pro nákup zrn, které si můžete namlít doma! Investice do tmavé, vzduchotěsné nádoby na uskladnění fazolí je skvělým prvním krokem k jejich udržení čerstvé.

Nádoba na kávu Veken je ideální pro uchovávání vašich zrn v chladném a tmavém prostředí, kam se nemůže dostat vzduch. Zamilujete si také funkci detekce data pro kvalitní čerstvost a odměrka je také skvělým doplňkem.

Dóza na kávu Veken

Udržujte svou kávu čerstvou, bez vzduchu a vlhkosti a chraňte ji před světlem s Veken.

Používáte nesprávné množství vody

Pokud má vaše káva vodovou nebo příliš silnou chuť, obvykle existuje celkem jednoduché řešení; je váš poměr voda/fazole.

Když jste v polospánku a dáte si uvařit šálek kávy, není neobvyklé, že dojde k chybě měření. Ujistěte se, že poměr fazolí a vody je přesný a zkuste hrnec předělat.

Pokud má vaše káva slabou chuť, přidejte příště více zrn nebo méně vody. Pokud má příliš silnou chuť, přidejte méně mleté ​​kávy nebo více vody. Pokračujte v úpravách, dokud nenajdete správné míry a nezapomeňte si je zapsat, abyste je nezapomněli.

špatná kvalita vody

Osoba plnící džbán s vodním filtrem u dřezu s miskou ovoce v pozadí.

marianstock / shutterstock.com

Věřte nebo ne, ale kvalita vody také dělá rozdíl. Minerály ve vaší vodě mohou být bezpečné k pití, ale mohou trochu chutnat, takže vaše pivo bude také chutnat. Jednoduchým řešením je filtrování vody.

Džbán s vodním filtrem Brita je perfektní způsob, jak přefiltrovat vodu a zbavit se chutí, navíc ušetříte spoustu peněz, protože nebudete muset kupovat plastové džbány a lahve. Vaše voda bude chutnat čistěji a vaše káva také!

Koupil jsi špatnou várku fazolí

Začali jste nedávno kupovat svůj pozemek v nové pražírně nebo kavárně? Dávka je možná fajn, ale vašim chuťovým buňkám se to nelíbí. S tolika dostupnými pečeněmi jste možná ještě nenašli shodu.

Kromě toho si čas od času koupíte méně než uspokojivou dávku kávových zrn kvůli špatnému pražení. Pražení je choulostivý proces a občas se můžete setkat s várkou, která není úplně na dně.

Velikost rutiny je nekonzistentní.

mletá káva s různými kávovými zrny smíchanými dohromady.

Melei5

Kávová zrna jsou nerozpustná (to znamená, že se nerozpouštějí), proto se musí pro extrakci rozemlít na menší částice. Pokud jde o mletí těchto fazolí, velikost a textura dělají světový rozdíl.

Typ použitého kávovaru určí, jakou mletou kávu byste měli při její přípravě použít. Pokud je tedy vaše mletí příliš hrubé, vaše káva může mít vodovou chuť, a pokud je vaše mletí příliš jemné, může chutnat příliš silně.

Konzistence v rámci velikosti mletí je dalším zásadním faktorem pro zajištění správné chuti vaší kávy. Pokud je velikost nekonzistentní (to znamená, že velikost mletí je nerovnoměrná), vaše káva bude chutnat příliš nebo se nebude extrahovat. Tato nevyvážená chuť je nepříznivá, ale zcela se jí lze vyhnout.

Pokud používáte starou čepelovou brusku, může to být váš viník. Mlýnky Burr poskytují rovnoměrné mletí, které je nezbytné pro dobře vyvážený šálek kávy. Automatická bruska Cuisinart je skvělý startovací stroj, který vám zajistí správnou velikost pro lahodné ranní probuzení.

Vaše karafa byla na plotýnce příliš dlouho.

Když káva leží ve skleněné karafě na plotýnce příliš dlouho, káva se dále zahřívá, mění chuť a způsobuje spálenou chuť. Existuje několik způsobů, jak tento nepříliš pěkný problém vyřešit.

Vaší první možností je ujistit se, že kávu vypijete během chvilky. Promluvme si za hodinu nebo méně.

Pokud si však kávu rádi vychutnáte v průběhu pár hodin, pravděpodobně oceníte výhody kávovaru vybaveného termo karafou.

Dvoustěnný design znamená, že vaše káva zůstane horká bez zdroje tepla, který by ji spálil. Neexistuje lepší způsob, jak udržet kávu čerstvou a horkou.

Zahříval jsi to příliš mnohokrát

Podobně jako když necháte džbán na rozpálené plotně, v mikrovlnné troubě je horký a někdy až příliš horký. Mikrovlnné záření spolu s nerovnoměrným ohřevem a horkými místy způsobenými mikrovlnami nejsou pro vaši kávu dobré.

Vyhněte se spálené chuti z příliš častého ohřívání kávy tím, že ji nalijete do vakuově izolované nádoby nebo nádoby, jako je náš oblíbený Yeti. Ten náš používáme roky a milujeme ho!


Tento průvodce by vám měl pomoci najít viníka vašeho kávového rébusu, abyste si opět mohli vychutnat lahodný šálek kávy dříve než později. Jakmile se věci vrátí do normálu, možná je čas upgradovat vaši běžnou přípravu pomocí tohoto praktického kuchyňského nástroje.

Co myslíš?