iFixit nazývá iPhone 13 „novým minimem“ z hlediska opravitelnosti


Opravím to

Jak právo na nápravu legislativy získává podporu na obou stranách politické uličky, Apple zdvojnásobuje své protispotřebitelské praktiky. Nyní dokončené odstranění z iFixit ukazuje, že iPhone 13 dosahuje „nového minima“ v opravitelnosti, protože je prakticky nemožné opravit doma bez ztráty klíčových funkcí, jako je Face ID.

Tento příběh není tak suchý a suchý, jak si možná myslíte. Ano, iPhone 13 dosáhl na stupnici opravitelnosti iFixit 5/10, což je hodnocení horší než jakýkoli jiný moderní iPhone. Apple zde ale skutečně provedl několik zásadních vylepšení. Většina komponent v iPhone 13 je modulární a drží na místě spíše šrouby než lepidly, takže je lze poměrně snadno vyměnit. Otevírání telefonu je stále hračka a pokud se nebojíte měkké baterie ve tvaru písmene L, nebudete mít velký problém ji vyndat.Ale jak je to dnes, z těchto vylepšení bude těžit pouze Apple. iPhone 13 totiž výměnou komponent ztrácí velkou část své funkčnosti. Tým iFixit se pokusil přenést baterie, displeje, fotoaparáty a další komponenty z jednoho iPhonu 13 do druhého, jen aby zjistil, že software brání iPhonu 13 plně přijmout tyto dárcovské díly.

Pokud například vyměníte obrazovku iPhone 13, ztratíte Face ID. Tento problém mohou vyřešit pouze certifikovaní specialisté na opravy Apple pomocí patentovaného softwaru pro opravy. Pokud tento software nebude uvolněn pro veřejnost nebo nebude reverzně analyzován, musíte svůj iPhone 13 opravit podle podmínek společnosti Apple.

Je nám líto, že Apple udělal malý krok správným směrem, aby nadále porušoval právo svých zákazníků na nápravu. Někteří odborníci na opravy tvrdí, že neinteroperabilita mezi částmi iPhone 13 je chyba, ale oficiálního slova od Applu jsme se zatím nedočkali.

Další informace o vnitřnostech iPhonu 13 najdete v úplném rozebrání iPhonu 13 iFixit. Měli byste také zvážit přihlášení k odběru newsletteru iFixit, kde získáte nejnovější informace o právech na opravu novinek a nových produktech.

Zdroj: iFixit (teardown, tisková zpráva)

Co myslíš?