Test dojezdu tohoto koncepčního vozu Mercedes-Benz zahanbuje Teslu


Mercedes Benz

Koncepční vůz Mercedes-Benz Vision EQXX dokázal něco, co téměř žádné jiné elektrické vozidlo, když ujelo více než 1 000 km na jedno nabití. Test přivádí Teslu k ostudě, pokud jde o dojezd.

Ano, to je asi dvojnásobek dojezdu typického elektromobilu. Mercedes představil Vision EQXX na začátku tohoto roku jako testovací vozidlo pro experimenty s různými technologiemi baterií a účinností a už se to vyplácí. Pouliční právní koncept dokázal jet 11 hodin a 32 minut, přičemž na cestě překonal 600 mil.Ještě působivější je, že ve vozidle zbyly i baterie. Podle Mercedesu byla průměrná spotřeba rekordně nízká 8,7 kWh na 100 km (7,1 kWh na 62 mil) a na konci cesty vozu zbývalo asi 15 % baterie. Pokud byste tedy pokračovali, dokud vám nedošly, mohli jste se dostat přes 700 mil bez dobíjení.

Zatímco první část cesty EQXX vedla po dálnici rychlostí 87 mph, zbytek cesty vedl přes různá evropská města. Začíná v německém Sindelfingenu, pokračuje přes švýcarské Alpy, dorazí do Milána a končí ve městě na jihu Francie. Průměrná celková rychlost byla 54 mph.

Je důležité si uvědomit, že zatímco Mercedes v tomto testu je legální na ulici, toto je koncepční vůz, který si v dohledné době nebudete moci koupit. Společnost však využije technologie a informace ze zkušebního provozu k vylepšení budoucích elektrických vozidel. A kdo ví, toto koncepční vozidlo by se nakonec mohlo stát realitou a postavit se Porsche Taycan a připravovanému Roadsteru od Tesly.

Mercedes připisuje neuvěřitelný počin široké škále změn, které byste dnes v typickém elektromobilu neviděli. Některé z nich jsou hliníkové kotoučové brzdy, vysoce silikonové anodové baterie, kompozity z uhlíkových vláken a cukru, vylepšená tepelná čerpadla a unikátní chladicí systém pro baterii.

Za to, co stojí za to, jsme viděli Elona Muska tvrdit, že Tesla by to mohla udělat, ale společnost necítí potřebu. A že cokoliv přes 400 mil dojezdu nehraje roli, a v tu chvíli má vozidlo prostě nadváhu. Celá tato hmotnost končí snížením zrychlení a ovladatelnosti. Na druhou stranu příští Roadster od Tesly slibuje dojezd 600 mil.

Ať tak či onak, je to známka toho, že úzkost z dojezdu by mohla být minulostí a doufejme, že Mercedes v budoucnu využije to, co se naučil, k výrobě lepších elektrických vozidel.

přes okraj

Co myslíš?