Na oslavu Mezinárodního dne kontroly faktů (nejfalešnějšího svátku, o kterém jsem kdy slyšel) přidává Google do Vyhledávání dvě nové dezinformační funkce. Tyto funkce jsou docela užitečné a neovlivní váš zážitek z prohlížení, i když vám mohou připomenout, abyste při čtení nových příběhů používali určité dovednosti kritického myšlení.
První nová funkce, která je aktivní pro uživatele ve 20 jazycích, vás jednoduše upozorní, když se zpráva vyvíjí nebo padá. Pokud například během několika hodin po děsivém leteckém neštěstí vyhledáte „zřícení letadla“, zobrazí Vyhledávání Google banner s textem: „tyto výsledky se rychle mění... může chvíli trvat, než budou výsledky agregovány důvěryhodnými zdroji“ '.
Nejnovější zprávy často přehlížejí fakta a obsahují nepřesnosti nebo spekulace. Zobrazení banneru upozorňujícího na aktuální zprávy má proto velký smysl. I když ignorujete hledisko dezinformací, tato funkce by měla uživatelům pomoci pochopit, proč nejnovější zprávy postrádají mainstreamové pokrytí zavedených příběhů.
Druhá nová funkce Google, která zatím není k dispozici, vám pomůže najít zdroj příběhu. S touto funkcí jsem velmi spokojen: žurnalistika je často hra na telefon a příběhy mohou při papouškování z jednoho webu na druhý ztratit mnoho detailů (nebo získat spoustu nesmyslů).
Pokud Vyhledávání zjistí, že mnoho webových stránek odkazuje na stejný příběh, označí tento příběh štítkem „vysoce citovaný“. Google ještě nedokončil, jak bude tento tag fungovat, ale předpokládám, že se to dozvíme za pár měsíců.
Obávám se pouze toho, že značka „vysoce citovaná“ nemusí mít velké využití. Novináři se vysávají citováním svých zdrojů a to říkám jako člověk, který celý den čte spoustu zpráv.
Zdroj: Google
Co myslíš?