Zde je důvod, proč byste svůj telefon neměli používat k testování rychlosti internetu


Dobrý Valerico

Většina z nás používá naše telefony téměř ke všemu, takže se zdá přirozené vzít si telefon a otestovat rychlost vašeho domácího internetového připojení. Zde je důvod, proč byste se tomu měli vyhnout a co dělat místo toho.

Proč váš telefon zobrazuje nepřesné výsledky

Naši znepokojení sousedé a přátelé si často kladou otázku: Provedl jsem test rychlosti na svém internetu. Proč je to o tolik pomalejší, než za co platím?“To je jistě platná otázka. Kdo chce platit za prémiový internetový balíček jen proto, aby dosáhl rychlosti na úrovni rozpočtu? Obvykle, když se ponoříme trochu hlouběji, zjistíme, že osoba provedla test rychlosti na svém smartphonu a je naštvaná, že výsledek je zlomek očekávané rychlosti. Ale takový výsledek se dá ve většině případů očekávat.

Jak fungují testy rychlosti

Abychom pochopili, proč lidé často získávají výsledky testů pomalé rychlosti při testování ze smartphonu, musíme se podívat na to, jak testy rychlosti fungují.

Zašli jsme do podrobností o tom, jak fungují testy rychlosti internetu, ale zde je důležitý bod, který je třeba mít na paměti: Klíčovým detailem je toto: Pokaždé, když spustíte test rychlosti, nepřipojujete své obecné internetové připojení k serveru. test rychlosti. . připojujete přístroj spouštíte test rychlosti na serveru testu rychlosti.

Připojení Wi-Fi vašeho telefonu je překážkou

Zařízení, v tomto případě váš telefon, musí nejprve procházet vaší domácí sítí a vše mezi tímto zařízením a serverem pro testování rychlosti je potenciálním úzkým hrdlem. Kdykoli vaše maximální šířka pásma překročí kapacitu jakéhokoli síťového hardwaru mezi vaším modemem a testovacím zařízením, dostanete nepřesné výsledky.

Pokud získáváte výsledky testů rychlosti, které jsou zlomkem rychlosti internetu, za kterou platíte při používání telefonu, pravděpodobným viníkem za překážkou je váš router Wi-Fi a/nebo zařízení Wi-Fi, které používáte. důkaz. na.

Proč? Protože kromě lidí s pomalejším připojením je celková rychlost připojení k internetu (měřená přímo na modemu) rychlejší, než zvládne jedno připojení mezi Wi-Fi hardwarem a jakýmkoli Wi-Fi zařízením. .

To zahrnuje nejen smartphony, ale vše ostatní v síti, která využívá Wi-Fi, včetně tabletů, notebooků, herních konzolí, streamovacích zařízení a chytrých televizorů. Pokud je vaše celková rychlost širokopásmového připojení vyšší, než jaké zvládne vaše domácí Wi-Fi zařízení, při provádění testu rychlosti se zařízením Wi-Fi vždy dostanete nepřesné výsledky.

Výjimka z tohoto pravidla je samozřejmě v případě, že používáte opravdu dobrý hardware připojený k pomalému širokopásmovému připojení. Nový Wi-Fi router spárovaný s novým smartphonem má více než dostatečnou kapacitu šířky pásma, aby porazil 25 Mpbs DSL připojení.

Porovnání testů rychlosti Wi-Fi a Ethernetu

Jak to vypadá v reálných podmínkách? Pojďme rovnou na příklad, který bude pravděpodobně znát mnoho lidí, kteří provedli rychlostní testy se svými smartphony a nevědomky narazili na problém úzkého hrdla.

Řekněme, že máte gigabitové kabelové nebo optické připojení k internetu. Takto by vypadal test rychlosti provedený s vaším telefonem.

Jason Fitzpatrick / Speedtest.net

Náš první vzorový test byl proveden pomocí aplikace Speedtest.net pro iOS na zařízení iPhone 13 připojeném k síti Wi-Fi 5 na gigabitovém optickém připojení v rezidenční lokalitě.

Zhruba 240 Mpbs pro jedno zařízení rozhodně není hrozná rychlost připojení, to je jisté. Při této rychlosti není žádné množství streamovaného videa nebo aktualizací mobilních her, které by vás přinutily říkat si 'Fuj, proč je ten hloupý telefon tak pomalý?' Ale zjevně to není rychlost, kterou byste očekávali od gigabitového optického připojení. Pokud byste tedy tento test spustili hned po instalaci gigabitového vlákna, pravděpodobně byste byli trochu zděšeni.

Provedli jsme stejný test se stejným iPhonem 13, ale připojeni k hotspotu Wi-Fi 6 na stejném domácím internetovém připojení.

Přepnutím z hotspotu Wi-Fi 5 na hotspot Wi-Fi 6 dojde k výraznému zvýšení rychlosti stahování i odesílání, protože iPhone 13 může využívat vylepšení, která Wi-Fi 6 nabízí. ještě pořád neodráží přesně šířku pásma internetového připojení. S touto zkušební verzí byste byli spokojenější, ale pravděpodobně byste se stále divili, proč platíte za gigabitový internet, když jej nedostáváte.

Jedná se o stejný test, který se provádí se stolním počítačem s gigabitovým Ethernetem pomocí stránky Speedtest.net, vše při připojení ke stejné domácí síti a připojení k internetu.

Příklad testu rychlosti provedeného s kabelovým připojením Ethernet a stolním počítačem.

Jason Fitzpatrick / Speedtest.net

Zde uvedené výsledky testu rychlosti, zhruba 945 Mb/s, lépe odrážejí rychlost, kterou byste očekávali od gigabitového optického připojení. Vzhledem k tomu, že jsme nevytáhli všechny z LAN, aby provedli tento test, nebo jej nespustili zcela izolovaně, neobáváme se, že to není dokonalých 1000/1000. Účtování režie a činnosti, to je dostatečně přesné.

Pokud jsme otestovali stejné připojení pomocí připojení Wi-Fi notebooku a poté jej připojili k routeru přes Ethernet, abychom otestovali znovu, můžete očekávat, že uvidíte stejné výsledky, i když byl test proveden na stejném zařízení. Ethernet bude trvale překonávat Wi-Fi v jakémkoli typu testu trvalé rychlosti.

Jak mám otestovat rychlost svého internetu?

Pokud testování rychlosti internetu pomocí telefonu nepřipadá v úvahu (v případech, kdy je rychlost vašeho internetu vyšší, než zvládne váš telefon a Wi-Fi router), co byste měli dělat?

Testování na úrovni routeru

Pamatujete si před chvílí, kdy jsme zdůrazňovali, že test rychlosti ve skutečnosti testuje spojení mezi testovacím zařízením a serverem pro testování rychlosti? V ideálním případě byste měli otestovat rychlost internetu pomocí zařízení, které je co nejtěsněji a nejefektivněji připojeno k modemu.

Pokud máte moderní router s robustním interním hardwarem, můžete s největší pravděpodobností spustit test rychlosti na routeru tak, že se přihlásíte do ovládacího panelu routeru a spustíte test tam. Pokud jde o blízkost a efektivitu, je docela těžké překonat provádění testu přímo na hardwaru, který spojuje internetové připojení se zbytkem vaší sítě.

Zkuste použít ethernetové připojení

Dalším dobrým řešením, pokud nemůžete test spustit na vašem routeru, je použití zařízení s rozhraním Ethernet, jako je notebook, stolní počítač nebo dokonce herní konzole. Zapojte zařízení přímo do modemu a otestujte jej. Pokud již máte nastavení se síťovým přepínačem připojeným k modemu/routeru, můžete se k tomuto místu vždy připojit.

Za předpokladu, že nepoužíváte zaprášený starý 10/100 MB přepínač s novým optickým modemem nebo neprovádíte test se skutečně starým notebookem s 10/100 MB portem, je to stejně dobré jako spuštění testu na samotném routeru, pokud jeho hardware je na tento úkol.

Nemůžeš ani jedno? Kontaktujte svého ISP

Pokud nemáte router, který podporuje testování v zařízení, a váš domov je zcela Wi-Fi bez jakýchkoli ethernetových zařízení k testování routeru, budete si muset nějaké vybavení půjčit od přítele nebo se obrátit na svého ISP.

Budete také chtít kontaktovat svého ISP, pokud spustíte test rychlosti se správným hardwarem a výsledky nejsou takové, jaké jste očekávali, takže mohou pomoci vyloučit jakékoli problémy. Něco na vašem konci nemusí být správně nakonfigurováno.

V obou situacích (nedostatek testovacího hardwaru nebo výsledky ukazující, že existuje problém) mohou vždy poslat technika k vám domů, aby spustil diagnostický nástroj a vyloučil jakékoli problémy s připojením nebo hardwarem na vaší straně rovnice. .

Pokud se ukáže, že problém je ve skutečnosti ve vašem síťovém zařízení, protože váš Wi-Fi router je dostatečně starý na to, aby zahájil školení řidičů, je pravděpodobně čas upgradovat na nový.

Co myslíš?